Mere Carnival 2018  Evening Procession Awards
Class 1 Decorated Trade The Georgian House Cup
1 Internet Prices on Your High Street Jeans Electrical
Class 3 Feature The Walton Challenge Cup
1 A Fisherman’s Tale Kipling Carnival Club
2 Dead Inside Highwayman CC
Class 4 Humorous/Comic The Hazzard Family Cup
1 I want to be a Superhero Just George’s Carnival Club
Class 5 Junior Float Caroline Young Memorial Cup
1 TRAVELLIN’ CIRCUS Storm Carnival Club
2 Royals Float The Royal Families
Class 6 Hand truck/trailer/van with props incl. music assisting walkers of any age Walker Family Cup
1 On Safari Hot Rock CC Juniors
2 Peter Rabbits Garden Connor Higgins
3 We Should Have Got a Bigger Boat Mojo Carnival Club
Class 7 Walking single (16 years +) Mere Fabrication Cup
1 going gnome Natajacks CC
2 Once Upon a Storytime Dave Arney
3 Rythem of the Knight Sandra Major
Class 8 Walking group (16 years +) Sonia Cassell Cup
1 THIS IS US DEE GEES CC
2 Drum Major and Minor The Shepherd Family CC
3 NHS at 70 MADS
Class 9 Waking single (under 16) Herbert Cup
1 Autumn Nymph Indie Hookins
2 Mad Scientist Izzy Wheeler
3 Frozen Rio Welsh
Class 10 Walking group (under 16) Mere Challenge Cup
1 Fairytopia Abigail Holt/Willow Franklin
2 Infinity Dance Team Infinity Dance
3 BEAUTY & THE BEAST Cheeky Monkeys
Class 2-6 Best Costume Keysley Cup
1 A Fisherman’s Tale Kipling Carnival Club
Joint 2 On Safari Hot Rock CC Juniors
Joint 2 Dead Inside Highwayman CC
Class 2-6 Best Music Nurden-Read Carnival Cup
1 A Fisherman’s Tale Kipling Carnival Club
2 Dead Inside Highwayman CC
3 Peter Rabbits Garden Connor Higgins
Class 3-6 Best Routine Hamilton Litesat Cup
1 A Fisherman’s Tale Kipling Carnival Club
2 Dead Inside Highwayman CC
3 On Safari Hot Rock CC Juniors
Class 2-6 Best Dressed Driver Den McCann Award
1 A Fisherman’s Tale Kipling Carnival Club
Class 2-5 Ground Crew Award Cake Family Shield
1 A Fisherman’s Tale Kipling Carnival Club
Class 7-10 Best Walking Jeans Hoover Cup
1 THIS IS US DEE GEES CC
2 Autumn Nymph Indie Hookins
3 Drum Major and Minor The Shepherd Family CC
Class 9-10 Best Youth Andy Young Memorial Cup
1 Frozen Rio Welsh
2 Infinity Dance Team Infinity Dance
3 Fabtastic Edward Buttress
Class 7-10 Best Costume – Walking Mary Chalke Memorial Cup
1 THIS IS US DEE GEES CC
Joint 2 Autumn Nymph Indie Hookins
Joint 2 Drum Major and Minor The Shepherd Family CC
Spirit of Carnival Ron Cake 60 years Cup
Drum Major and Minor Shepherd Family CC
Class 2-6 Reserve Champion Ann Tranter Memorial Cup
On Safari Hot Rock CC Juniors
Class 2-6 Champion Mere Chamber of Trade Cup
A Fisherman’s Tale Kipling Carnival Club
Majorettes  
Drum Major Paige Lawes Cup
1 Merriott Majorettes Merriott Majorettes
2 Castle Cary Cygnets Maj’ttes Castle Cary Cygnets Majorettes
3 Ilchester Gems Majorettes Ilchester Gems Majorettes
Costume Reg and Brenda Lawes Cup
1 Merriott Majorettes Merriott Majorettes
2 Ilchester Gems Majorettes Ilchester Gems Majorettes
3 Castle Cary Cygnets Maj’ttes Castle Cary Cygnets Majorettes
Overall Champion Stuart Lawes Cup
1 Merriott Majorettes Merriott Majorettes
 Joint 2 Ilchester Gems Majorettes Ilchester Gems Majorettes
Joint 2 Castle Cary Cygnets Maj’ttes Castle Cary Cygnets Majorettes